TOPRAKLAMA ÖLÇÜMLERİ VE RAPORLAMASI

Topraklama Nedir?

Elektrikli işletme araçlarının etken ve aktif olmayan normal işletmelerde gerilim hattı altında olmayan metal kısımlarının bir iletici üzerinden toprakla birleştirilmesi işlemi de Topraklama denir.

Topraklama Raporlaması

Topraklama direnim değerini ölçümü, topraklama ölçüm değerinin raporlanması hizmetine denir. Tesislerinde Topraklamalar Yönetmelikleri ile her yıl periyodik olarak yapılması zorunlu hale getirilen Topraklama ölçümleri, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne uygun yılda 1 kere yapılmalıdır.

Topraklama Ölçümleri Ve Raporlaması Nasıl Yapılır?

İç şebeke denetleme raporun da; tesis içinde bulunan tüm, etkisiz, aydınlatma panoları priz birleşim kutuları, tüm makine ve motorlar, enerji kablo tavaları, anahtar ve prizler, aydınlatma armatürleri, tesiste yapılmış diğer ölçüm raporları olmak üzere tesisin tüm elektrik tesisat ve donanımların kontrolü yapılır.

Tesislerde Elektrik iç tesisat raporu elektrik tesisatının dengeli olduğunu belirten Topraklama Ölçümleri Ve Raporlaması İş güvenliği ve İlgili yönetmeliklerde belirtildiği gibi, periyodik olarak yılda 1 kere yapılması zorunlu olmaktadır.