ŞEBEKE ANALİZİ

Şebeke Analizi Nedir? Ne İşe Yarar?

Genellikle büyük ölçekli projelerin planlanmasında kullanılan şebeke analizi bir planlama tekniği olup tüm elektriksel parametrelerin ölçümü için tasarlanmıştır.

Şebeke Analizi Tasarımı Ve Özellikleri

Şebeke analizi tesislerdeki özel ve etkili tasarımları sayesinde kesintisiz güç kaynağı sağlayan ve elektrik enerjisi ile beslenen UPS sistemleri, veri ve düzeneklerinde, güvenlik sağlanması gibi uygulamalarda kullanılan kabinlerde üst üste sıralı olarak duran Rack tipi panolar çok daha az yer kaplaması nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Güç ve enerji ölçerler ise sistemdeki her bir fazın aktif olan , ölçütler ile görünür güç değeri ile aktif, ölçütler ile enerji değerini ölçmek için tasarlanmıştır.

Şebeke Analizinin Enerji Tüketimindeki Faydaları

Enerjiyi üretmek kadar önem bir diğer hususta o enerjiyi kaliteli şekilde kullanmaktır. Enerjiyi kaliteli kullanabilmenin en sağlıklı yolu ise; şebeke analizi ile görünmeyen güç olan elektriğin sahip olduğu her parametre ölçülerek önemli derecede tasarruf sağlayabilirsiniz Örneğin, bir binadaki elektriksel yüklerin azaltılması amacıyla yüklerin bu sayede elde edilen verilere göre enerji planlaması yağılarak gereksiz elektrik enerjisi kullanımının önüne geçilmiş olur.

Şebeke Analizinin Maliyete Faydaları

Şebeke analizi için ölçülen tüm veriler maliyet ve ilişkilerinin hesaplanması doğru bir şekilde yapılarak, sonrasında bu cihazlarda bulunan iletişim özelliği sayesinde uzaktan izleme ve kontrol yazılımları kolaylıkla aktarılabilir.