KLİMA SANTRAL BAKIMI

Oturduğumuz apartmanların, büyük alış veriş merkezlerinin, müzelerin ve bir çok tesisin iç ortam hava şartlarının insan yaşam şartlarında olmasını sağlayan sistemler havalandırma sistemleridir. Havalandırma sistemleri ayrıca iç ortama taze hava, taze hava, iç ortam havasından oluşan karışım havası vererek iç ortam hava kalitesini belirli değerlerde tutarlar.

Havalandırma sistemleri klima santralleri, hava kanallarından meydana gelir. Bu nedenle klima santrali bakımlarının yapılması çok önemlidir.Klima santrali bakımları, periyodik olarak yapılmalıdır.

Kapasitesine göre klima santrallari üç veya dört ayda bir olacak şekilde periyodik olarak bakıma alınmalıdır. Klima santrali bakımları, bakım sözleşmesi imzalayacağınız klima santralleri konusunda uzman firmalar ve ekipleri tarafından yapılmalıdır. Bakım sırasında;- Klima santrali içinde yer alan fanların; titreşim, kirlilik, korozyon ve hasar durumları kontrol edilmelidir.

– Isıtıcı ve soğutucu bataryaların kirlilik durumları, su devresi kontrolü ve drenaj hattı kontrolleri yapılmalıdır.
– Elektrikli ısıtıcıların kirlilik durumu, pas, çalışma verimi kontrolü yapılmalıdır.
– Hava filtrelerinin; kirlilik ve toz kontrolü yapılmalı gerekirse filtre değişimleri yapılmalıdır.
– Kayışların, esneklik durumu, yıpranma durumu ve sağlamlığı kontrol edilmelidir.
– Hava damperleri, hava debisi, klima santrali modülleri bağlantıları kontrol edilmelidir.

Klima santralleri çok pahalı sistemler olduklarından arıza yapmaları durumunda bakım ve onarım maliyetleri çok yüksek olacaktır. Bu nedenle periyodik bakımları düzenli olarak yaptırılmalı ve sağlıklı çalışmaları sağlanmalıdır. Aksi halde onarımları, çok daha maliyetli olacaktır.