HVAC PERFORMANS ÖLÇÜMLERİ

Büyük ve modern teknoloji ile donatılmış olan binalarda iklimlendirme kontrolü, konfor değerleri, iç ortam hava kalitesinin insan yaşamına uygun olarak ayarlanması sistemlerine genel olarak HVAC adı verilir. HVAC; ısıtma – heating ( H ), havalandırma – ventiling ( V ), hava şartlandırma, air conditioning ( A ) şeklinde isimlendirilip, kısaltılmış halidir. HVAC sistemlerinin sağlamış olduğu iklimlendirme ile iç ortama şartlandırılmış hava gönderilir. İç ortama gönderilen şartlandırılmış hava kalitesi insan sağlığı açısından çok önemlidir. Hvac sistemleri ile hava değerleri uygun değerlerde sabitlenmiş ve insan sağlığı için en ideal değerlerde belirlenmiştir.

Hvac performans ölçümleri bu noktada çok önemlidir. Havalandırma sistemlerinde şartlandırılan havanın kalite değerlerinin; klima santrali emiş ve üfleme noktalarından, şartlandırılmış havanın gönderildiği alan içerisinden hava sıcaklığı, hava hızı, hava debisi gibi bilgilerin elde edilmesi ve hava değerlerinin strandartlarının karşılaştırılmasıdır. Bu sayede istenilen değerlerde ve şartlarda hava elde edilip edilmediği, hava kanallarında oluşan kayıpların miktarı ölçülebilir.

Hvac performans ölçümleri yapılarak elde edilen bütün veriler bir rapor haline getirilir ve bina sorumlusuna verilir. Rapor içeriği ile ilgili bilgiler şifai olarak anlatılarak varsa hava kalitesini düşüren nedenler ve çözüm yolları ilgili kişiye aktarılır. Hvac performans ölçümleri ile havalandırma sistemleri kullanılan alanlarda istenilen değerlerde şartlandırılmış hava iç ortam mahallerine iletilir.