DAĞITIM PANOLARI

DAĞITIM PANOSU VE MALZEMELERİ

Dağıtım Panoları; fabrika, atölye ve iş yerlerindeki elektrik enerjisinin dağıtımının yapıldığı panolara denilmektedir. Fabrikada bulunan tüm elektrikli aletlerin güvenle çalışması için önemi bulunan bir panodur.
Dağıtım panoları, bina tipi trafo bulunan yerlerde trafonun alçak gerilim çıkışı ana dağıtım panosuna gelir, oradan diğer panolara dağıtım yapılır. Direk tipi trafo merkezli tüketicilerde ise, elektrik enerjisi ölçüm panosuna oradan da ana dağıtım panosuna giriş yapar. Sonra diğer panolara enerji dağıtılır. Trafosuz iş yerlerinde ise ana kofradaki enerji dağıtım panosuna gelir ve oradan tesise enerji dağıtılır. Ana dağıtım panosu sayesinde tesisin enerjisi tek bir panodan kontrol edilir. Kompanzasyon panosu ana dağıtım panosu ile birlikte monte edilir.Tesis gücüne göre ana dağıtım panoların boyutları değişmektedir. Tesis gücü ne kadar fazla olursa şalter ve bara boyutları büyür bu yüzden de panonun boyutları büyümektedir. Ana dağıtım pano yüksekliği standart olarak ise 200-210 cm civarındadır. Pano derinliği ise en az 40 cm olmak üzere tasarlanır.

Pano genişliği ise tesisin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.
Ana dağıtım panoları 1600 kVA değerine kadar standart olarak TS 3367 ve IEC 439 standartlarına uygun olarak üretilirler. Ana dağıtım panolarının özellikleri kullanılacağı tesise göre farklılık gösterir. Eski yönetmeliklere göre yapılmış tesislerde ana dağıtım panosu ve kompanzasyon panosu birlikte imal edilir.
Ana panoda sayaç bulunur. Çok sayıda pompa bulunan yerlerde harici ölçüm panosu, dağıtım panosu ve kompanzasyon panosu birlikte kurulurlar. Küçük tesislerde elektrik sayacı bulunan ana dağıtım panosu ve kompanzasyon panosu birlikte tesis edilir. Dağıtım panosunda bulunan malzemeler tesis boyutuna göre değişir. Büyük tesislerde bulunan ana dağıtım panosunda; ana şalter, çıkış şalterleri, bakır baralar ve akım trafoları bulunmaktadır. Ana dağıtım panolarına bazen ölçü aletleri de kullanılabilir. Baraların güvenlik önlemi ile korunması çok önemlidir çünkü dokunulduğu an ciddi kazalara sebep olabilir. Bu yüzden koruyucu maddeler de dağıtım panoların ana malzemeleridir. Bunun haricinde ana dağıtım panosunda kullanılan malzemeleri mesnet izolatörleri ve pano iç ihtiyaç priz lambaları olarak tanımlayabiliriz..

Teklif Al