BİNA VE TESİS YÖNETİMİ

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve binalara uygulanması ile birlikte binalar artık daha teknolojik hale gelmiştir. Teknolojik olan binalar, doğal kaynakların yavaş yavaş yok olması nedeniyle kendi enerjilerini üretmeye, kullanılan suyu arıtarak bahçe sulama ve gri su olarak kullanmaya, daha az karbon salınımı sağlamaya yönelik binalar haline gelmişlerdir.

Binalar bu şekilde teknoloji ile donatılırken bu teknolojilerin kontrol edilmesini sağlayacak personel sayısını azaltmak ve verimli bir bina yönetimi sağlayabilmek adına iki yöntem uygulanmaktadır.

1 ) Bina otomasyon sistemleri; teknolojik binalarda bulunan havalandırma sistemleri, vrf klima sistemleri, yangın tesisatı sistemleri, hırsız alarm sistemleri, merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri, kamera güvenlik sistemlerinin tamamını bir otomasyon sistemine tanıtarak bir bilgisayar programı üzerinden kontrol edilmektedir.

Otomasyon sistemi ile bilgisayar ekranında çalışan sistemlerin; hava sıcaklıklarını, oda nem oranını, hava kalite derecesini, taze hava oranını, oda içindeki karbondioksit miktarını, çalışan ve çalışmayan yangın sprinklerini,kamera kayıtlarını, kamera açılarını, klima santraline ait verileri, vrf hava değerlerinin tamamını görebilirsiniz. Çalışmayan sistem parçalarını veya istediğiniz değer aralıklarının dışına çıkmış olan sistem ile ilgili programın uyarı vermesi ile haberdar olur kısa bir sürede müdahale edebilirsiniz.

Bu kadar işlemin takip edilmesi ve gerektiğinde kısa sürede müdahale edilmesi 2 veya bina büyüklüğüne göre 3 kişi ile yapıldığından hem personel tasarrufu hem de bina güvenliği sağlamaktadır.

2 ) Bina ve tesis yönetimi için, gerekli olan güvenlik, temizlik gibi işlemlerin yapılabilmesi için gerekeli olan kalifiye elemanlar ile gerektiğinde fazla sayıda personel sağlayarak bina ve tesis yönetiminde kolaylık sağlanmaktadır.