Bakır Bara Yükleme Cetveli

Elektrik enerjisini kumanda ve kontrol etmenin en önemli yapılarından biri bakır baralardır.

Son dönemde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bara; aynı frekans ve gerilimdeki elektriğin toplanıp dağıtıldığı ünitedir. Baralar, elektrik enerjisinin kontrol edilmesini ve ünitelerin bağlantısını sağlayan önemli bir parçadır. Bakır baraları alüminyum baralarla kıyasladığımızda yüzde yirmi beş oranında daha fazla akım taşıdığını görürüz.

Baralar, trafo merkezleri ve santrallerde, elektrik dağıtım panolarında, ölçme merkezlerinde kullanılır. Faz sayısının belirlenmesi, akım yoğunluğunun arttırılması ve soğutmanın sağlanması için kullanılırlar. Tek bara sistemi, çift bara sistemi, yardımcı bara sistemi olmak üzere 3 çeşit bara çeşidi vardır. Ayrıyeten yüksek ve orta gerilim panolarında nötr, faz ve toprak iletkeni görevi görürler.

Baralar alüminyum, bakır gibi çeşitli metal iletkenlerden yapılırlar. Bakır baralar, alüminyum baralara göre akım yükleme kapasitesi yönünden daha çok tercih edilirler. Bakır baralara ne kadar akım yüklenebileceği bakır bara yükleme cetveli adı verilen tablo ile belirlenir. Bu tablo sayesinde bakır baraya ne kadar akım yüklenebileceği okunur, elektrik enerjisinin düzeyi belirlenir.